Twitter’da Anzakların Çanakkale çıkarmasını Osmanlı Devleti’ne yapılmış “emperyalist bir işgal” olarak tanımlayıp anma törenlerini kınayan Avustralyalı spor muhabiri Scott McIntyre SBS televizyon kanalındaki işinden kovuldu.

McIntyre söz konusu tweet’inde “Avustralya ile hiçbir problemi olmayan yabancı bir ülkeye yapılan emperyalist işgalin kültleştirilmesi modern toplumun tüm ideallerine aykırıdır” dedi.

Spor muhabiri sözlerine “Acaba çoğu beyaz olan, alkol alıp kumar oynayan milliyetçiler bugün durup tüm insanlığın karşı karşıya kaldığı dehşeti hatırlıyor mu? Bu ‘kahraman’ Anzakların Mısır’da, Japonya’da ve Filistin’deki tecavüzlerini, hırsızlıklarını, cinayetlerini hatırlıyorlar mı?” diyerek devam etti.

McIntyre, “Ayrıca tarihin bir günlük en büyük terör saldırılarının da Hiroşima ve Nagasaki’de bu ülke ve müttefikleri tarafından yapıldığını unutmamak gerekiyor” dedi.

Spor muhabirinin sözleri yüzlerce paylaşılırken çalıştığı SBS kanalının yöneticileri, McIntyre’ın sözlerinin uygunsuz olduğunu düşündüklerini belirtti.

SBS yöneticilerinden Michael Ebeid, muhabirin ifadelerinin “saygısız ve uygunsuz” olduğunu belirtirken, McIntyre’ın bu sözlerle kanalın etik kurallarını ve sosyal medya yönetmeliğini ihlal ettiğini söyledi. Ebeid, “SBS Anzaklarımızı destekliyor ve Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yıldönümünde yapılan yayınlar için benzersiz kaynaklar ayırdı” dedi.  (hürriyet)  27-04-2015

Hatırlatalım istedik…

Evet sevgili okuyucular, gördüğünüz gibi doğruları söylemek bizde olduğu gibi dünyanın geri kalanında da SUÇ! sayılıyor.. Medeniyetimizin hangi noktaya ilerlediğine siz karar verin. Doğruların göz-ardı edildiği bir dünyada iyilik ya da güzellikten bahsedilebilir mi? Yorum sizlerin.

kritikeşik / edebiyatgazetesi arşiv