Davos’a Göbeklitepe Resepsiyonuna Gidiyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada Davos’ta Göbeklitepe’nin tanıtımı resepsiyona katılacağını söyledi.

Dünya Ekonomik Forumunun 20-23 Ocak tarihlerinde Davos’ta yapılacak etkinlikte Şanlıurfa Göbeklitepe için düzenlenecek resepsiyona katılacak olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere’de iş çevreleriyle görüşmek için yurttan ayrılırken Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada “Ayrıca Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’nin tanıtımı için yapılan bir resepsiyona da katılacağız. Buna ilaveten Davos’ta çok sayıda özel temsilcisiyle bir araya geleceğiz. Türkiye’de yatırım planlayan özel sektör temsilcilerinin çoğu bu anlamda bizden randevu talep etti. Bu anlamda her biriyle tek tek görüşerek Türkiye’ye daha fazla yatırım çekebilmenin gayreti içinde olacağız” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen ve “Tarihin sıfır noktası” şeklinde nitelendirilen Göbeklitepe “Dünyanın en eski tapınak merkezi” olarak kabul ediliyor. Neolitik döneme ait alandaki çalışmalar sırasında çıkan birçok eserin kendi alanında “ilk olma özelliği” taşıyor. Göbeklitepe’de 23 tapınak bulunmuştu. “T” biçimindeki dikilitaşların, o dönemin insanları tarafından inandıkları kutsal varlığı sembolize ettiği düşünülüyor. Göbeklitepe’de çıkan eserlerin o dönemin “ölü gömme geleneği” olarak da yorumlanıyor. Arkeologlar, 12 bin yıl öncesinde mezar geleneğinin olmadığı açıkta bırakılan ölülerin yırtıcı kuşlarca yenildiği, böylece ölünün ruhunun göğe erdiğine inanıldığı aktarılıyor.

http://www.sanliurfa.com

20.01.2016

***

DAVOS’TA ANA TEMA 4. SANAYİ DEVRİMİ

Her yıl küresel ekonominin en önemli aktörlerini İsviçre’nin Graubünden Kantonu’ndaki Davos kasabasında buluşturan Dünya Ekonomik Forumu 20 Ocak’ta başlıyor.

46. kez düzenlenen Davos toplantılarının bu yılki teması 4. Sanayi Devrimi.

Jennifer Blanke, Baş Ekonomist, Dünya Ekonomik Forumu, (WEF):

“Eğer, üçüncü Sanayi Devrimi’ni düşünürseniz, bu kesinlikle bilgisayarlaşmadır. 20. yüzyılın ortalarında dijital çağın başlamasıdır.
Ve şimdi gördüğümüz 4. Sanayi Devrimi gerçekten de bu temel üzerinde, tüm bu teknolojilerle birlikte kapımızı çalan, yapay zeka, robotlar, otonom cihazlar, 3 boyutlu yazılımlar, nanoteknoloji ve bilimsel kavramlar ve pratiklerdir.”

Düşük petrol fiyatları ile Çin baskısı gölgesinde sürdürülebilir büyüme sorunları da toplantılarda masaya yatırılacak.

Sarah Chappell, euronews:“Davos’un bu yılki teması dünya ekonomisinin 10 yıllar önce başlayan dönüşümünü temel alıyor. Ancak dünya ekonomisine meydan okuyan çok daha acil ve yakıcı sorunlar söz konusu. 2016 yılı, küresel piyasalardan gelen ciddi uyarı sinyalleriyle başladı. Ve mali piyasalar için en sert Ocak ayını buradaki herkes hatırlayacaktır.”

Dünya Ekonomik Forumu boyunca Davos’ta 300’ün üzerinde panel ve toplantı yapılacak.

Nariman Behravesh, Baş Ekonomist, IHS Danışmanlık:” Çin’in finansal problemleri karşısında gösterdiği yetersiz politikalar muhtemelen dünya ekonomisi için yakın dönemde büyük bir risk anlamına geliyor. Bunun küresel bir durgunluğa yol açacağını düşünmüyorum. Fakat, pek çok açıdan yatırımcı endişelerine kaynaklık edecek, finans dünyasında dalgalı bir etki yaratacaktır.

İş dünyasından katılımcıların yanı sıra 40 ülkenin devlet başkanı ve başbakan seviyesinde temsil edileceği Dünya Ekonomik Forumu, 23 Ocak’ta sona erecek.

İsviçre’nin Davos kasabasında bu yıl 46’ncı kez düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu başlıyor. Forumun açılışını Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck yapacak. Dört gün sürecek olan zirvede, sığınmacı krizi, terörle mücadele, düşen petrol fiyatları ve iklim değişikliği gibi konuların ele alınması bekleniyor. Forumda,  Başbakan Ahmet Davutoğlu’da “Türkiye’nin Küresel Rolü” başlıklı bir konuşma yapacak.

dunya-ekonomik-forumu-gidahattiİsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 46’ncı Dünya Ekonomik Forumu “Dördüncü Sanayi Devrimi” temasıyla sığınmacı krizinden, iklim değişikliğine, eşitsizlikten teknoloji ve ekonomiye dair pek çok küresel sorununun ele alınacak. Foruma 100’den fazla ülkeden 40’ın üzerinde devlet ve hükümet başkanı ile bin 500’den fazla iş adamı olmak üzere 2 bin 500’ün üzerinde kişi katıldı.

Empati odası hazırlandı

Zirvede, bu yıl Avrupa gündemine damgasını vuran sığınmacı krizinin ve sığınmacıların yaşadığı zor şartların daha iyi anlaşılabilmesi için bir simülasyon odası hazırlandı. Katılımcıların bu sığınmacı simülasyon odasında çevresel koşulları deneyimleyerek “empati” kurması amaçlanıyor.

Forum, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauch ve Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve başkanı Klaus Schwab’ın yaptığı konuşmalarla başladı.

davutoglu-gidahattiBaşbakan Ahmet Davutoğlu’da “Türkiye’nin Küresel Rolü” başlıklı bir konuşma yapacak.

Ürdün’e ticari kolaylıklar

İngiltere Başbakanı David Cameron, Davos zirvesi öncesi yaptığı açıklamada çok sayıda Suriyeli mülteci kabul eden Ürdün’ün AB tarafından daha güçlü şekilde desteklenmesi gerektiğini belirtti. Cameron, “Düzenlemelerin değiştirilmesi üzerinde kısa bir süre içinde uzlaşmaya varmalıyız, böylelikle Ürdün ihracatını artırabilir ve yeni istihdam alanları yaratabilir” dedi. Cameron, bölgedeki insanlara oldukları yerlerde daha fazla perspektif sunulması halinde Avrupa’ya gelme ihtimallerinin azalacağını kaydetti. Cameron’un söz konusu öneriyi Davos’ta gündeme getirmesi bekleniyor.Ürdün hükümetinin verdiği bilgilere göre, ülkede 1 milyon 400 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor.

Sıkı güvenlik önlemleri alındı 

Geçen yıllara göre daha sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Davos’ta bu yıl yaklaşık 5 bin güvenlik görevlisi konuşlandırıldı. Forum toplantılarına katılan 100 önemli misafire özel koruma sağlandı.

Davos’a giriş ve çıkışlar ile çevre yollarının tamamen kontrol altında tutulacağını kaydedilirken, Davos’ta görevlendirilen helikopterler dikkat çekti. Otellerin içinde ve dışında da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Davos’un 46 kilometrelik hava sahası sivil uçuşlara kapatılırken, havadan ve karadan bütün önlemler alındı. Güvenlik güçlerinin biyolojik ve kimyasal silahlara karşı hazırlıklı olduğu ifade edildi.

Dört gün sürecek zirveye ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Başbakanı David Cameron, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un yanı sıra ABD’li aktörler Leonardo DiCaprio ve Kevin Spacey gibi isimler de katıldı.

20.01.2016

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu bu sene küresel eşitsizlik gündemiyle başlıyor. 20 ile 23 Ocak arasında yapılacak zirvede gelir dağılımındaki adaletsizliğin yanı sıra sığınmacı krizi ve iklim değişikliği de ele alınacak konular arasında.

Zirvede geleneksel hale gelen Kristal Ödülleri ise düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Ödüle layık görülen ünlü yıldız Leonardo Di Caprio, iklim değişikliğine vurgu yaptı:

“Geçtiğimiz ay Paris’te dünya liderleri karbon emisyonlarının kontrolünde önemli bir taslak oluşturacak tarihi bir anlaşmaya imza attı. Bu çok önemli bir ilk adım. Ancak gezegenimizin hayatta kalması ve geleceğimiz için verdiğimiz savaşta zafer iddia etmek için daha çok erken. Paris anlaşması bir harekete geçme çağrısıydı ancak şimdi bize düşen, bu süreci beceri ve değişime olan inançla birlikte inşa etmek.”

Dünyanın gidişatını değiştirme adına örnek gösterilecek adımlar atan önde gelen sanatçılara verilen ödüllerin diğer kazanan isimleriyse, aktrist Yao Chen, şarkıcı Will.i.am, fotoğrafçı Olafur Eliasson oldu.

Zirvede Türkiye’yi temsil eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye’nin Küresel Rolü” başlıklı bir konuşma yapacak.

http://tr.euronews.com/2016/01/19/davos-perdelerini-kuresel-esitsizlik-basligiyla-aciyor/

19.01.2016

kritik eşik..