”Atatürkçülük -Kemalizm- Ulusalcılık, Milliyetçilik, Türk Tarihi üzerine, eskisi gibi yazmıyorsunuz, fikirleriniz mi değişti?” mealinde bir soru..

”Rus uçağı düşürüldüğü gün, taşların yerinden oynayacağını söylemiştik, öyle de oldu;

..Bayrak el değiştirdi..

..şehit sömürüsü yapılıyor, diyenler, yolda ayağı takılıp düşenleri şehit ilan eder oldu..

..tayyip’in elinin güçlenmesi için, karşı tarafta yer alanların içine -tam ortasına- ‘hdp’ ve zihniyeti monte edildi, halkın kafası allak bullak oldu!.

..milliyetçilik ve de Türkçülük ‘çapsız’ ve ‘oportünist’ ve de ‘beyinsiz’ bir takım kişilerin tekeline girdi..

..15 temmuz ve referandum süreci, yine Rus uçağının düşürülmesi ile öne çekildi, taşlar yerinden bir kez daha oynadı; ama bu kez; başarısız bir galibiyet, ‘kukla’nın eli kırıldı.. kuklacı tedirgin!.” mealinde bir cevap..

Sözün özü, rüzgara yön verenleri değil de, rüzgarın yönüne yelken açanları takip edenler için yazmayız.. alet olmayız!. zaten beni-bizi okuyanlar (genel) bizde değişen bir şey olmadığını bilir.. görür.. önceki (on yıllık) yazılarımız da, uzunca bir süre yeterlidir.

..zamanın ruhunu yakalamak; bazen yeşil ışıkta durmak, kırmızıda gazlamak gibidir (strateji)..

..ya da, herkes konuştuğunda susmak, herkes sustuğunda.. gitmek gibidir..

Gitmek, gelmenin diğer adıdır; gittiğiniz yere, gelirsiniz.. (doğum-ölüm) ya da ‘varlık’ yanılsaması..

..ya da ‘yokluk’ açıklaması..

Hiçbir devrim, takip eden süreç ve çalışma olmadan başarılmamıştır; ihtiyaç hissedilmemişse, ‘devrim’ olmaz..

(kaldı ki; hem devrim, hem de algısı değişmiştir; küreselleşen dünyada tek başına ve bilinen manada devrim olması mümkün değildir!. ancak bir dalga yaratılır ise, ‘domino etkisi’ ihtimali kuvvetlidir..)

..ihtiyaç var ve ‘devrim’ olmuyorsa, ‘ihtiyaç içinde olanlar’ samimi değildir!. ya da ‘ikiyüzlüdür’!. ya da basit şeylerle ‘oyalanacak’ kadar ‘düşüncesiz’, kendilerinden sandıkları ‘aydın’ların (gazeteciler çoğunluk) mal varlıklarını sorgulamayacak kadar ‘akılsızdırlar!. (hem de kırk yıldır!) (hem de tüm dünya ülkelerinde)

Türk dış politikasında bugün gelinen nokta nedir? abd operasyonlarına ‘karşı çıkış’ var mı? yok!. ne var peki? ‘onu alma beni al!.’

..’ypg-pyd’yi boşver, beni kullan!. ‘taşeron’un ben olayım’.., dün farklı mıydı?. elbette hayır!.

‘ak’ parti genel başkanı olacak olan Erdoğan!. ‘plan içinde plan’ gereği, büyük bir tuzağın içine mi çekilmekte.. ‘tayyip’in bundan haberi var mı?. ya da Gül’ün dikeni, kimin eline batacak!.

..ya da ‘darbe’ oldu da, adı mı konmadı!.

Sözcü’ye operasyon post modern bir 28 Şubat tekrarı/başlangıcı mı?. saflar daha da keskinleşecek; taraflar bir-birlerinin karşıtı her şeye ‘sorgusuz-sualsiz’ sarılacak..

Robert Koleji’nin ‘İzmir Marşı’ ile inlemesi!. güzel haber; ancak ‘ters gard propaganda’.. önemli olan halktaki karşılığı.. (post modern 28 Şubat!.)

İhanet; suda yüzen yılan gibidir!. su bulanmaz, ama güvende değilsinizdir!..

İslamofobi ve Trump’un Suudi Arabistan çıkarması.. ve Mısır’ı tarihten silen ‘Yahudi ittifakı’ emsalinde Müslüman diyalektiğinin saklı kodlarının işlemesi.. (akit işliyor).. ya da ‘yeni akit’!. gibisinden, içimizden birileri!.

..sizi en çok, sizden sandıklarınızla vuracaklar.. ruhunuz duymayacak..

..kör göze parmak, kuramı!..

İran’da reform yanlısı (diğerine kıyasla) Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin kazanması ‘ayna’ görevi görecek!. yansımaları 2019 Türkiye’sinde görülecek.. post modern 28 Şubat.. ya da Alman darbesi..

”Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Ürdün’ün İncirlik Üssü’nde konuşlu Alman askerlerinin Ürdün’e taşınması konusunda her türlü yardıma hazır olduğunu ilettiğini söyledi.” (akit işliyor)

‘OHAL’ artık bir yönetim biçimidir.. post modern 28 Şubat.. toplumsal ayrışma-sıkışma-salınma.. Patlama!.

‘Her şey layığını bulur’ kuramı.. ya da, ‘ne ekersen, onu biçersin’..

Milliyetçiliği’ ayaklar altına alanlar, ne oldu da bir anda fikir değiştirdi ve herkesten çok ‘milliyetçi’ oldu.. bir anda, bu abd karşıtlığı (mealen; zira karışık ilişki ve lobiler savaşı ayrıca değerlendirilmeli.. Alman etkisi) nereden çıktı?

..hemen hepsi abd seçimleri öncesi yaşanan ‘istihbarı sızma’ ile (feto darbe girişimi) önceden haber alınan ‘cia’ operasyonuna karşı operasyon.. işte ”DEĞİŞİM” süreci böylece başladı!.

..’köstebek’ düğmeye erken bastı!. fareler ışığa yakalandı!. (uykudakilerden kimsenin haberi yok!)

..baskın; basanındır, kuramı.. (abd iç savaşı-lobiler kapısı)

Her şey Gül’ün Cumhurbaşkanı (tercih edilmesi) seçilmesi ile başladı!. (kraliçenin zaferi)..

 

Cem Yağcıoğlu  edebiyatgazetesi / Kritik Eşik  21-05-2017