Enis Berberoğlu.. ve ‘adalet yürüyüşü’!. Mit tırları haberinin Can Dündar’a devri!. Hürriyet.. Sözcü.. Ychp..

Can Dündar’ın Almanya macerası; daha öncesi ‘Cumhuriyet Gazetesi’ Can Dündar operasyonu (genel yayın yönetmenliği)..

..daha öncesi ‘Mustafa’ belgeseli..

Kurbanların isimleri vardır!.  olayların sahipleri.. Burada asıl olan Can Dündar ve Enis Berberoğlu kim!. ya da kimin adına hareket etti!. ya da iktidar sahipleri; yine, kim ve kimlerin adına hareket ediyor!. mevzu ne?.

..yani Çinlilerin dediği gibi; ”“Büyük kafalar fikirleri, orta kafalar olayları, küçük kafalar kişileri tartışır”

Bu ‘mit’ tırları hikayesi neden bu kadar büyüdü!.

‘Duran adam’.. ‘koşan adam’.. ve şimdi ‘yürüyen adam’.. adamlar…  bunların hepsinin Sharp’ın “Şiddetsiz Eylem Yöntemleri” olduğunu daha önceden yazdık.. (kitabımızda madde madde açıkladık)..

..Enis Berberoğlu’na değin ‘adalet’ vardı!. da, elinde terazisi olan teyzenin ırzına şimdi mi geçildi?. diye bir soru, hemen herkesin akıl süzgecinden dökülmekte.. elbette, partizanlık ve partizan aklı düşünmeye engel!.

..cumhuriyetçiler ve demokratlar savaşı!. tabi daha önce söylediğimiz gibi; cumhuriyetçi cumhuriyetçi değil!. demokrat, demokrat değil misali…

Bu ‘mit’ tırları gerçekten ‘mit’in tırları mıydı?. yoksa ‘mit’in bir üstünün tırları mı?. hesaplaşmanın büyümesi; yine iki abd lobisinin çekişmesinden!. ve her fırsatta bir-birlerini ‘ispiyon’llamalarından kaynaklanıyor olmasın!. önceki yazılarımızı takip edenler iyi bilir; ‘şahin kanat’ (şimdiki iktidar).. ya da diğerleri (tavistock)-(psikolojik savaş taktikleri)..

Almanya’nın (ki çok dillendirilmese de en etkin lobidir).. iki Almanya vardır; AB’nin kendisi Almanya ve abd’deki Almanya!..

..bahar hareketleri ve ülkelerin kendi vatandaşlarınca ‘darp edilmesi’!. (Ukrayna)

ŞİÖ (Şanghay İşbirliği Örgütü); ki yine Rusya ve Çin ve diğer adı geçen ülkeler de ‘küresel sistem’e entegre durumdadır.. yani sanıldığı; ya da anlaşıldığı üzere karşıt güçlerden ziyade!. ‘paylaşım sürecine dahil ülkeler’ kategorisindedir!.

..Putin’in ‘oligark iş-adamları’ (Rusya’nın peşkeş çekildiği genç iş-adamları) zaten küresel sistemin birer oyuncusu konumundadır!. Putin ve benzeri liderlerin (çok benzeri!) servetlerinin dudak uçuklatan rakamlarda olduğu ve hepsinin iş-adamları ile gizli ortaklıkları.. (İnşaat-köprü-yol..)

Kürtlerin yine İngiliz mandacılığı kafası ile ‘piyon’ olarak kullanıldığı ders alınmayan süreçler.. (Irak, Suriye, İran, Türkiye)..

ABD’nin on gemilik uçak gemi filosu ve dünyanın en büyük uçak gemisi W.Bush,  İsrail’in Hayfa limanına demirledi.(Kaynak: Dunya.com 01-07-2017)

 W.Bush Gemisi; ”İki nükleer reaktörden beslenen ve altıbin bahriye askeri barındıran $4.5 milyar dolarlık geminin gelecek 50 yıl boyunca  ABD Deniz kuvvetlerinde hizmet yapması bekleniyor. Geminin 20 yıl ilave yakıt almadan çalışabileceği belirtildi.” (iha 01-07-2017)

(birileri ‘enerji savaşları’ndan mı bahsetti!)

Hesaplar değişti!. abd’de sistem değişti, ‘feto’ isimli cia yapılanması deşifre edildi!. Yıllardır söylüyor(m) (uz).. abd hem dünya ile savaşta; hem de kendi iç savaşını dışarıda ayrıca yürütmekte!. tek bir abd yok!.

..belki hedef bir; ancak yol ve yöntem farklılıkları kendi içerisinde ‘düşman kardeşler’i doğurdu!. Almanya’nın son dönem (enteresan bir şekilde kendi adı ile) ortada fazla salınması.. (ki Almanya kar üzerinde yürür, izini belli etmezdi!) İngiltere’nin AB’den ayrılma süreci (Brexit süreci) Ukrayna’dan sonraki en ağır darbe!. AB’nin dağılma süreci resmen başlamış oldu!.

..düşman kendi içinde hesaplaşmaz diye bir kural yok!.

Fransa ve terör olayları silsilesi, Almanya’nın son çırpınışları!. arada kendi içinde küçük terör olaylarının baş göstermesi, küçük bir ‘denge’ unsuru!. (çok sıkışırlarsa, 11 Eylül’den daha büyüğü yine AB’nin her hangi bir yerinde baş-gösterebilir!)

Büyük suikastlar devrinin başlayacağını yakın bir zaman önce yazmıştık.. (küresel aktörlerden.. ya da piyonlardan birileri..)

..ölüm her şekilde gelir… (korkunun ecele faydası yok, kuramı)

..itlerle yola çıkarsan.. ya da yol alırsan, ‘itlaf’ kaçınılmaz sondur!.

Geçen yaralı bir martıyı veterinere ulaştırdık.. baktı-etti, ‘kurtlanma var ,iflah olmaz’ dedi.. ‘normalde iki yüz, ama sizden sadece ilaç parası alalım, yetmiş beş..” (uyutma parası).. bu da bir yöntem!..

..diyeceğim o ki; parasız, ölme bile ölemiyorsun!. martı bile olsan.. neyse son görevimizi yaptık; çünkü ‘iflah’ olmayacağına biz de kanaat getirmiştik!. meleğe teşekkürlerimle..

Uyutmanın da parası var!. bir torba yasa yaparsın, vergi affı, sgk affı eklersin.. ‘büyük kalabalıklar’ uyur!.

Uyumanın.. ya da uyutmanın da yol ve yöntemleri var; ayakta uyursun, nöbette uyursun, yolda uyursun!.

..yürürken uyursun!. ruhun duymaz!. sen yol katettim sanırsın.. Selahattin Demirtaş çıkar içeriden, ‘özgürlük savaşçısı’ misali!.

Ne demişti ‘biz kaç kişiyiz’ Tuncay Özkan; ”HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuştu, önemli şeyler söyledi ama Türkiye’de öyle bir kaos yaratılıyor ki, onun barış çığlığı orada kaybolup gidiyor”

..gözleriniz yaşardı, değil mi!.

..bir zamanlar umudunuz olan ‘kanaltürk’ün, nasıl peşkeş çekildiğini sanırım hatırlarsınız!. 2008 yılından bir alıntı; ”Tuncay Özkan’ın sahibi olduğu Kanaltürk TV’nin yüzde 99.99 hissesini Akın İpek’e ait ATP İnşaat isimli şirket aldı. İpek, Bugün Gazetesi ile girdiği medya sektöründe TV kanalı sahibi de oldu.” (gazetevatan)

Özkan hiç şaşırtmadı aslında.. biz böylelerini taa o zamanlar yazarken yediğimiz küfürler… Perinçek’lerden bahsetmiyorum bile.. ne ‘ajan’lığımız kaldı.. ne başka bir şeyimiz..

CHP’nin ‘tesev’cilerce ele geçirileceğini yazdık-çizdik, ne oldu?. ”partinize sahip çıkın, yoksa abd sahip çıkacak’ dedik, kim dinledi!.. (2010)

Şimdi birilerinin çıkıp, y-chp’nin abd karşıtı olduğunu söylemesi ne denli doğru ise.. bir akp’linin de; akp için, abd karşıtı bir parti demesi, o denli doğrudur!.. mantık bilimi bunu gerektirir; ama partizanlık içinde ‘mantık’ barındırmaz!. çünkü o halde, ‘partizanlık’ olmaz!.

..yıllardır bunu öğrenemeyen bir ‘büyük kalabalık’ var.. her iki tarafta da!..

Başkanlık sisteminin hilesi nedir? derseniz!.  chp üzerinden Atatürkçü kanadın içerisine ‘kürtçü virüs’ -hdp- sokulacak..

..bir abd modeli, alın size ‘demokratlar’!..

Diğer yandan Türkçü-milliyetçi yapı,-mhp-  ümmetçi yapıya -akp- ‘iyiden iyiye’ monte edilecek (Türk-İslam sentezi- klasik bir batı stratejisi).. Bu tipik bir ‘hamas’ı kur, FKÖ’nü bitir taktiğidir, parantezi anti!..

..diğer bir karşıt model, alın size ‘cumhuriyetçiler’!..

Tayyip Erdoğan’ın rolü ne derseniz.. nefesi yeter mi bilmem!.  ancak, Meral Akşener.. Abdullah Gül.. Abdüllatif Şener klasiklerine hazırlıklı olun!. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’yi saymaya değer bulmadığımı da, buradan belirteyim..

..görev adamları; görevleri bittiğinde, kenara çekilmesini bilirler!..

Yeni bir ‘ÇİLLER SENDROMU’na hazırlıklı olmakta fayda var!.. diğer yakışıklılar garnitür kıvamında.. hele bir tanesi, stratejik deli!.. ‘mit’ralyöz kıvamında.. dayak arsızı… (Gül ya da Şener değil kastım.. onlar büyük oyuncu)

‘muhafazakar milliyetçilik’!. ‘büyük kalabalıklar’ın vazgeçemediği, ‘öldüren alışkanlık’!..

Küreselcilerin en güzel ‘psikolojik harp taktiği’!. din ve milliyet üzerinden ‘zayıf halkalar’.. ve halkalar üzerinden, ‘küresel zaferler’!..

..düşünsenize, bir martıyı uyutmak (acılarından arındırmak) için yetmiş beş lira verdik.. toplumların uyutulması için harcanan miktarı siz düşünün!.

..parayı veren, düdüğü çalmıyor!. sessizlik ve uyku hali..

..kağıt bardaklarda kahve keyfi.. her daim.. hem de ‘eleştirel’ ‘bakış açıları’yla.. parmak çenede, düşünen palyaçolar.. hımmm, ‘ne olacak bu dünyanın hali’!..

..kendinize değer verin, ‘fincan’ isteyin.. yok illa da kremalı olsun diyorsanız, kupa isteyin!.

..havaya kaldırırsınız!..

 

Cem Yağcıoğlu

edebiyatgazetesi / kritik eşik   02-07-2017