Rahip Brunson ‘abd’ye döndüğünün ertesinde ‘tanrı’nın kendisi ile konuştuğunu ve ‘tanrı’sının ‘ona’ Türkiye’yi zor günlerin beklediği yönünde söylemde bulunduğunu iddia etmişti..

..’mübarek’ de zaten bu yüzden, yani yardım için Türkiye’de bulunmuş; çektiği sıkıntıların, olgunlaşma yolunda yaşanması gereken bir ‘imtihan’ olduğu mealinde ve benzer şekillerde zırvalamaya devam etmiştir.. halen de ediyor!.

..bugün her hangi bir Afrika ülkesine gidin, ‘tanrı’ ile bire bir sohbet eden nice rahip Brunson’lar görürsünüz.. diyalekt değişmez!. Asya’ya, Türk Cumhuriyetlerine uzanın, benzer ‘imam’ efendiler görürsünüz.. (şimdi yukarıda mı aşağıda mı bilmem, artık her ne ise; imam efendiler ‘tanrı’ ile irtibatlı değildirler).. ama mevzu hep aynı!.

..geçenlerde de Brezilya’da sanırım; kürsüden kalabalığa, ”şişman kadınlar cennete giremez’ diyen bir papaz efendiyi, hışımla sahneye fırlayan hafif tombalak bir ‘abla’nın kürsüden aşağıya itmesi haberi vardı..

..’inanç’ şekli.. türü.. ya da diyalektiği ne olursa olsun; ki ‘pagan’lardan bu yana bu ‘din adamları’ hiç değişmedi!. (birinci cümledeki zıtlığın farkında olarak Hegel’den çıkıp, Marks’ın ‘diyalektik materyalizm’ine ulaşmak mı çözüm!. bu tartışma daha çok su götürür)

..ya da geçmişte yaşamış bir ‘köylü birey’in bilgeliğine, bugün metropol kalabalığında rastlamıyor olmak.. belki de yaşadığımız absürt zamanların faturasını, gelecek nesillere kesiyor olmamızdandır.. ön ödemeyi yaptıysak, ne olmuş ki!.

..kol gibi bir faturayı gelecek kuşaklara kesmek.. hangi din adamı.. ya da tersinden soralım; hangi bilim adamı (hani; sizi, ha-bire kanser taramaları.. ya da diyalize bağımlı kılmak için, 5 yıldızlı mekanlarına davet eden ‘sağlık fedaileri’.. ya da, akrep genini pirince boca eden ‘açlığı önleyeceğiz nidaları’ savuran genetikçiler)..

..’aşı’cıları saymıyorum bile.. tröst şirketlerin ‘Hipokrat’ kılıklı kan emicileri!..

..’nasıl yaşlanmışım ama’.. sosyal medyanın son paylaşım manyaklığı.. program aracılığı ile yaşlı hallerini paylaşan -daha ziyade ünlüler- (hadi onları anlıyoruz ‘ün’lerinin devamı için her salataya maydanoz olurlar).. ya diğerleri; hani aslında sıradan olan; ama kendilerini ‘sıra-dışı’ sanan ‘büyük kalabalık’!.

..aslında hepsinin, yani tüm bu saçmalıkların bir salgın haline gelmesinin tek bir nedeni vardır; o da; ‘insan’, aciz bir varlıktır!. ..bu ‘tümden’, ‘tanrı’ya varanların olduğunu biliyorum; yalnız bu benim öne sürdüğüm düşünce materyalizm ve idealizm’in kısır çatışması ile ilintili değildir.. vardır-yoktur mevzusu, bitmeyen bir münazara konusu.. bilgi ve işlenişi ile doğru orantılı..

..sudan sebeplerle, susuz kalınmaz.. ya da kalabalık olmakla, haklılık, paralellik arz etmez!. çünkü tarih; ‘büyük kalabalıklar’ın yanılgıları ve küçük azınlıkların ‘gerçek’lerle ‘iğdiş’ edilmeleriyle doludur!. şeyh Bedreddin misali.. (ben de halimce bedreddinem)

..ya da, haklı olmak, gerçeği savunmak kimin çıkarına olmuştur; ya da, uydurulmuş yalanların etrafında toplanmış ‘kalabalıklar’ın ‘cinayet ortak’lığı, ne zaman yargılanmıştır!. Çok değil yakın zamanda, ‘’Türkler ve köpekler giremez’’ alçaklığına ve aşağılamasına içerleyenler..

..bugün ‘’Suriye’liler denize giremez’’ nidaları sallıyorlar!. Ve bu ‘onursuz’ tutum ve talep, ‘haklı bir tepki’ olarak adlandırılıyor ve kabul görüyor.. şunu herkes bilmelidir ki; bu adamlar-kadınlar ve çocuklar kendi arzu ve istekleri ile gelmediler.. uluslararası bir ‘tezgah’ın neticesidir ‘onların’ ve ‘bizlerin’ içine düşürüldüğümüz bu insanlık dramı..

..efendim neden savaşmamışlar!. Neden ülkelerini terk etmişler.. birincisi, ortada savaşacak ne bir taraf, ne de var olan tarafların kime ve neye hizmet ettiği belli olmayan.. aslında bilinçli yaratılan tam bir ‘kaos’ ortamı var!.

..kimse durduk yerde topraklarını terk etmez!. Hiçbir ‘devlet’; böylesine bir göçü, bu kadar plansız ve serbest kılmaz!. şayet, suça ortak değilse!.

Büyük ve köklü devletlerin kuralları vardır ve ortada büyük bir kültür çatışması olduğu bir gerçek; ve ancak, suç işleyenlerin milliyetine göre ‘ceza’ ön-görmek.. zamanı geldiğinde ‘adalet’ diye kıçını yırtanların Suriye’liler söz konusu olduğunda ‘dut yemiş bülbül’ kesilmeleri.. bana hep Alman faşizmini hatırlatır!.

..haklı sebep bulmak çok kolay; uyuşturucu satarken bir Suriyeli yakalanır.. veya bir taciz olayı.. biz bilmiyoruz sanki, ‘Türk ırkı sağolsun’ pankartı arkasına sığınan dümbüklerin, tarih boyunca yedikleri ve yemeye devam ettikleri haltları!.  O zaman ‘Alman ırkı sağolsun’ diye yırtınanlardan ne farkınız kaldı!.

..milliyetçilik bu kadar ucuz olmamalı.. olursa ‘ırkçılık’ belası kimseye fayda sağlamaz!. Suç bireyseldir!. Deniz kıyısında huzuru bozan varsa ve diğer toplu yerlerde halkın huzurunu kaçıranlar varsa, cezası bellidir, devamlılık arz ediyorsa, sınır-dışı seçeneği mevcuttur!.

..Arapça tabelaları yasaklarsın, uymayanın ruhsatını iptal edersin, olur-biter..  karşı çıkacaksan, ucuza çalışan Suriyeliyi değil, insanların çaresizliğini kullanan, ucuza çalıştıran Türk’e karşı çıkacaksın..

Yaşanan kültür çatışmasından dolayı bireylerin.. ya da sokaktaki insanın şikayet etmesi doğal; ancak bir topluluğa.. ya da ‘millete’, ‘’sen burada denize giremezsin’’ demek.. bu nasıl bir ‘onursuzluk’tur!. Bu nasıl bir ucuz Türk milliyetçiliğidir!. Almanlardan farkınız ne?.

..bugün Avrupa ülkelerinden birinde bir Türk, tecavüz olayına karışsa, istisnasız Türklere yönelik linç kampanyası hemen başlar.. ancak aynı tutum bir İngiliz.. ya da Alman için geçerli olmaz.. şimdi bizde yaşanan durum da, bunun aynısıdır.. Suriyeliler, kızlara laf atıyormuş!.

..adalet herkese lazım.. bir gün size, bir gün bize lazım olabilir!.

Suç ve ceza bireyseldir!.

..hani bir söz vardır; kapitalizm, gölgesinden para kazanamayacağı ağacı keser, mealinde.. işte dün Suriyelileri kendi güdük çıkarları için yerlerinden yurtlarından edenler, bugün.. yine kendi kişisel çıkarları için tam tersi bir uygulama içine girebilir..Suriye’nin işgali ve ertesinde yaşanan ‘oldu-bitti’ler uluslararası ‘tezgah’ın ve yerli iş-birlikçilerin marifetidir!. bu sebepten illa da bir suçlu aranıyorsa.. suçlu, AB ve abd’den bu insanlık dramı için para talep eden.. ve alanlardır!.

..tıpkı enflasyonu, pazarcı ve bakkallara ihale eden kafa gibi..

Suriyeliler olayına bir çözüm bulunması şart!. ancak bu çözüm, sokaklarda olmamalı.. olursa.. emin olun bu yine Türklerin aleyhine çıkarımlara sebep olacaktır!. çünkü o kadar ucuz ‘Türkçü’ var ki.. adamların beyinleri yok!. tarih dersi veriyorlar..

..insan olma erdeminden payına düşeni almayanların cehaletinde boğulmamak için..

 

cem yağcıoğlu  21-07-2019 09.40