Rasim Öztekin’in kaybının ardından Demet Akbağ’ın kurduğu şu cümle, yaşanılanların özeti gibi.. “Kalp zaten problemliydi. Birkaç sene önce pil takılmıştı. Bir de koronavirüs sebebiyle olması gereken bir ameliyatı da galiba ihmal etmiş”.


..benzer şekilde pek çok kişi hayatını kaybetti; yaratılan korku sebebi ile ya, tedavisi aksadı, ya da aksatıldı.. dışarıdan bakılınca acil olmayan; ancak, zaman içerisinde büyük sorunlara yol açan rahatsızlıklar ölümle sonuçlandı!.


..sosyalleşme ‘ceza’ kapsamı içine alındı..

..cehaletin ortaya koyduğu bilindik tepki ile, entelektüel tepki aynılaştırıldı!.

..egemen sermaye bilimi, ‘gerçek bilim’i yendi!. muhalif tüm bakış açıları ‘yok sayıldı’, inanılmaz bir sansüre uğradı!.

..maskenin zararları hiçbir şekilde (devamlı maske takılması) anlatılmadı; hatta hiçbir fayda sağlamadığı ortada iken (çünkü her şekilde başlangıcı ve sonu belli olan bir ‘yaratılan durum söz konusudur) yine de hemen herkes, üç yaşındaki bebekler dahil maske takma zorunluluğuna tabi tutuldu.. yaşlı genç tüm insanlar; ancak oksijene daha çok ihtiyaç duyan yaşlılar, hareketsizliğe, yalnızlığa mahkum edildi, tedavileri aksadı, pek çok hastalık; ‘acil’ değil diye ötelendi.. ve tetiklenen diğer sorunlar, hemen hemen dünyanın her ülkesinde aynı sonuçları doğurdu!. insanlar göz göre göre öldü!.

..sadece ‘kadın hareketleri’ne indirgenen ‘sol’ ortada olmadığı için, evrensel anlamda bir ‘karşı duruş’.. ya da bir ‘dur deyiş’ sergilenemedi. Muhafazakar yapıların ‘inanış’ ölçeğinde ortaya koydukları ‘isyan’, küreselcilerin işine geldi ve mealen şu cümleyi kurdular hemen hemen her yerde; ”dinci yapılar karşı çıkıyorsa, modern insan bizden, taraf olmalı”!. işte tuzağın en büyüğü de, burada yatmaktadır..

İnsanları korkutarak pek çok sonuç elde etmek mümkün.. Türk’ü Yunan’la, Ermeni ile.. ya da bir Ermeni ya da Yunan’ı Türk’le!. Müslüman’ı ‘haçlı seferleri’ ile, Hristiyan’ı İslam ile.. benzer ölçülerle tüm dünya halklarını… İnsanoğlu, ya da kızı, ‘ölüm korkusunu’ ‘öteki dünya’ fikri ile üzerinden atmıştır.. ya da bir komedyenin dediği gibi, ”bir dahaki sefere kralsın’ fikri ile..

..yine de kendimden örnek vermem gerekirse, bizde olmayan ‘ölüm korkusu’ fikrini ‘inanç sahibi’ pek çok kimse üzerinden atamamıştır!. bir gün fazla yaşamak için.. örnek veriyorum, bugünden bir örnektir!.

Bir gün fazla yaşamak için ‘özgürlük’ fikrinden vazgeçmiştir!.

..ya da vazgeçtiğinin, ‘özgürlüğü’ olduğundan şimdilik habersizdir!. gelecek nesillerin mahkum olacağı büyük kapalı alanlar ve filtreden geçirilmiş hava sistemli yapılarda son bulacak olan esaretinin sorumlusu.. bugün; bir gün daha fazla yaşamak uğruna, ‘özgürlüklerinden’ vazgeçen, bizler olacağız!.

..ve dışarıda bir ‘hayat’ olmadığına ikna edilecek gelecek nesiller, ve değişim!. Başlangıçtan bir öncesini yaşıyoruz!.

Güvenlik endişesi ile bin yıllardır ‘terör’ yaratan düşünce.. bugün ‘sağlık endişesi’ yayarak çok daha tehlikeli bir dönemece girmiştir!. (dönemece giren-sokulan bizleriz) hemen hemen sermayenin boyunduruğuna giren ‘sosyal yapılar’, ‘sosyal sorumluluk projeleri’, ya da yer altı zenginlikleri çalınıp, yardım adı altında on çuval unla kandırılan toplumlar ve onlara yardım ettikleri sanrısı yaratılan sözde ‘aktivist’ler.. vakıflar ve dernekler!. (iyi niyet ve istisnalar hariç)

..hani ‘SOL!’ nerede!. lgbti (yeni harflerde eklendi sanırım) kadın hareketleri (feminist yapılanmalar)!. hani hemen herkesi ayırmaksızın içine alan ‘İNSAN’ öznesinde buluşturan ‘SOL’ nerede!. ‘kadına şiddete’ karşı olmak, ya da cinsel tercihlerini istedikleri gibi yaşamak hakkına sahip olmak başka!. diğer aranılması gereken tüm ‘insani’ haklardan vazgeçilmiş olması başkadır!. tuzağın büyüğünü göremeyen kadın!. ya da erkek!. İNSAN’a karşı girişilen büyük komploya ortaktır!.

..ha, Muzaffer, Hamdi’den mi hoşlanıyor!. bırak hoşlansın sana ne!. diyen biri olarak yazıyorum.. ya da, Ayşe teyze, Meral ablayı arzuluyormuş mealinde..

..ancak tüm bir dünyayı buraya odaklamak!. işte bu ‘küreselci düşünce’nin sözde ‘özgürlükler’ kavramını kullanarak, insanı; bugüne değin, elde ettiği tüm ‘özgürlük’lerden mahrum etme planıdır!.

..hadi hepsinden vazgeçtik!. koskoca bir ‘İNSAN HAKLARI’ mevzuu vardı!. hatırlayanınız var mı!.

..insanları iki şekilde etkisiz hale getirebilirsiniz; birincisi, ‘güvenlik zafiyeti yaratarak!. ikincisi ‘sağlık’ endişesi yayarak!.

cem yağcıoğlu 14-03-2021

edebiyatgazetesi / kritik eşik

..